28 Nisan ,2020 Dünya İş Sağlığı Ve Güvenliği Günü Basın Duyurusu

 

BURSA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERNEĞİ

BURSA OCCUPATIONAL HEALTH AND SAFETY ASSOCIATION

 

28.04.2020

 

28 NİSAN DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ BASIN DUYURUSU

 

28 Nisan Dünya İSG Gününü Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve üye ülkeleri, 28 Nisan’ı 2003 yılından buyana Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü olarak kutlamaktalar.

Tüm dünyaya yayılan COVİD 19 hastalığı ile mücadeleden geçtiğimiz bu günlerde, İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının yasa savan, masada doküman hazırlayan, kendimizi kandıran haller olmadığını, sahada iş yapılması, önlem alınması olduğunu acı bir şekilde anlamak zorunda kaldık.

İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının ne kadar ciddi,  ne kadar yaşamsal, ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha üzülerek görmek zorunda kaldık.

İş sağlığı ve güvenliği için yapılan yatırımların masraf olmadığı, çalışmaların günlük dönemsel vb. zaman dilimleri olarak algılamadan büyük bir ciddiyetle, bir kültür olarak yaşanması gerektiğini acı bir tecrübeyle hatırlamış olduk.

Pandemi kaosu ve virüse karşı top yekün verdiğimiz bu mücadele sırasında yapılan tüm yatırımların ve yapılan her işin başta insan olmak üzere canlı ve doğa odaklı olması gerektiğini anlamış olduk.

Sağlık çalışanlarının;  ne kadar cefakar, ne kadar değerli olduğunu, teşekkürleri ne kadar çok hak ettiklerini görerek hissetmiş olduk.

Kısa zamanda hatırlanan bu tecrübeleri doğru kullanmak, ülkemizde ayakları yere basan yediden yetmişe herkesi kapsayan bir iş sağlığı ve güvenliği kültürü için;

İş Kanunu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, ilgili yönetmelikler vb. tüm mevzuatın eksikliklerinin giderilmesi, uygulanabilir hale getirilmesi her zamankinden daha acil bir görev olarak beklemektedir.

Verilen tüm eğitimlerde iş sağlığı ve güvenliğinin yer alması gerektiği ve müfredatların acilen gözden geçirilmesi gerektiği ortadadır.

İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını kamusal bir hizmet olarak algılamak,  ticarileşmesinin ve verilecek hizmetin ticari kaygılara kurban edilmesinin önüne geçmek de ihtiyacımız olan iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yaygınlaşması için gerekli adımlar olarak beklemektedir.

İş Kazaları sonrasında iş güvenliği uzmanlarına ‘kurbanlık koyun’ muamelesi yapılmasının önüne geçilmesi sahada uzmanlık yapmayan ve bilirkişiliği bir gelir kapısı olarak gören şahısların bilirkişilik raporlarıyla mahkeme heyetlerini yanıltmasının önüne geçilmesi, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin motivasyonunu arttıracak adımlar olarak beklemektedir.

Bilirkişilik kurumu mahkemelerin yazı işleri ile bilirkişinin insafından alınıp, hangi davada hangi vasfa sahip kişilerin bilirkişilik yapabileceği konusunda kamu yararı için çalışan derneklerden ve meslek odalarından destek alınması da yine bekleyen konular arasındadır.

Ülkemizin bugünleri de en kısa zamanda, en az kayıpla atlatacağına inancımız tamdır.  Bir an önce virüse karşı verilen çabaların olumlu sonuçlarını almak ve birlik ve beraberlik bekleyen bu günlerde bazı işverenlerin krizi atlatmak için çalışanların işten çıkartılması vb. yöntemler kullanmayacağına olan inancımızla tüm çalışanların ve işverenlerin 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününü kutluyoruz.

 

 

Mustafa Güveloğlu

BİGDER Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın